Poznaň rozhodla o titulech

11.10.2024 | Autor: Petr Šulčík
Zónový závod v Poznani definitivně rozhodl o titulech ve většině divizí tohoto šampionátu.

Nepříliš obsazený předposlední závod mistrovství Zóny střední Evropy v polské Poznani definitivně stvrdil tituly ve většině divizí tohoto seriálu. V divizi SuperCars sice skončil až druhý za Emilem Uszynskim Zbigniew Staniszewski, zónový titul ovšem s předstihem obhájil. S vozem Ford Fiesta R5 navíc posbíral body i do polského šampionátu divize SuperCars Light. V divizi Super1600 nestartoval stejně jako ve Slomczyně nikdo. V STC - 2000 si vítězstvím zajistil titul Roman Častoral, druhý v pořadí Robert Dabrowski se závodu nezúčastnil. Druhé místo vybojoval v Polsku proti domácím závodníkům Petr Wurm. V STC +2000 už je také rozhodnuto, vítězstvím ho získal Piotr Budzyňski. Rozhodnuto naopak není v STC -1600. První výhru v této divizi zaznamenal Jan Dvořák. Smůlu měl ve finále Jan Ratajský, který měl technické problémy. Před posledním závodem na Slovensku je na vedoucí pozici průběžného pořadí Jiří Čermák, který v Poznani nestartoval. Ve společném finále SuperNationals (polský šampionát) zvítězil mladý Filip Melon před Romanem Častoralem a Janem Ratajským.

Ohlasy jezdců:

SuperTouringCars -1600

Jan Dvořák: "V Poznani jsem jel s Nkem už na jaře, takže jsem se těšil, že tu pojedu s fabií. Celý víkend byl pouze o učení a zrychlovaní. Těšil jsem se i na polské SuperNational, které ale moc slavně nedopadlo. Soupeř zabrzdil o něco dřív než všechny minulá kola, což jsem nečekal, lehce jsem ho pošťouchnul a trochu si upravil předek. Navíc se rozsvítila kontrolka, takže jsem raději odstoupil. V depu jsme auto opravili a připravili se na finále v STC -1600. Bohužel Honza měl na startu technický problém a tak jsem s ním nemohl změřit síly. Finále se mi podařilo vyhrát a získal jsem první vítězství. Děkuji všem za podporu."

Jan Ratajský: "Trať v Poznani se mi moc líbí a na jaře jsem se tady nesvezl, jelikož jsem neměl připravené auto. Přihlásil jsem se opět do kategorie STC, protože jsem se chtěl zúčastnit místního superfinále. To by nebylo možné, kdybych jel Super1600. V rozjížďkách se mi dařilo. Všechny jsem dokázal vyhrát před týmovým kolegou Janem Dvořákem, který se pilně připravuje na nadcházející sezónu, kde by měl jet už silnou Super1600. Při nájezdu na start finále STC mi bohužel nevydržel unašeč převodovky a já se nemohl zúčastnit finále. Výborně mě dokázal zastoupit mladý Honza Dvořák a dokázal vyhrát stylem start-cíl. Našemu týmu ABmotorsport se mezitím povedla blesková oprava, abych mohl nastoupit do superfinále proti zde velice silným vozům BMW, v čele s mladým a velice talentovaným Filipem Melonem. Start finále byl podle očekávání v roli zadokolek. Odjel jsem jako třetí a už na první šotolině jsem chtěl dopředu, ale bohužel útok se mi nezdařil a propadl jsem se až na čtvrté místo za Romana Častorala, který šel hned do jokeru. Takže jsem musel ještě jedno kolo vydržet za Gigim s vozem BMW, který mě dost brzdil, ale takové jsou závody. V dalším kole jsem zvolil joker, po kterém jsem se vrátil za Romana, kterého jsem hned dojel a snažil se tlačit a donutit ho k chybě. To se mi úplně nepovedlo a k předjetí nedošlo. Celé situace dokázal využít velice dobře a rychle jedoucí Filip Melon, který vyhrál. Já jsem dokončil na třetím místě těsně za Romanem. Celý závodní víkend hodnotím velice dobře. Velice dobře jsme si zazávodili a auto zůstalo celé. Sice došlo k jedné jediné závadě za celý víkend, která mě stála účast ve finále v kategorii STC-1600. Ale to už tak někdy bývá. Moc děkuji celému týmu mechaniků ABmotorsport za parádně odvedenou práci. A už teď se těšíme na poslední závod, který se pojede na Slovakiaringu."

SuperTouringCars -2000

Petr Wurm: "Účast v Poznani byla, jaká byla, s tím nic nenaděláme. Ale musím uznat, že jsem si to i tak strašně užil. Obě polská BMW jedou fakt dobře a na trati jsme se tahali o desetinky. Vždy mě přestartovaly a já je musel porazit na trati. To se vždy povedlo. Krásně a hlavně čistě jsme si zazávodili. Takže nakonec se povedlo odvézt druhé místo hned za Romanem. To je v této situaci maximum."